Radca prawy radzi - garść wskazówek - Prawny

radcy prawni Katowice

Filozoficznie i teoretycznie o prawie

Wzajemny stosunek między filozofią i teorią prawa pozostaje przedmiotem sporów. Najczęściej uznawane są one za nauki odrębne, choć blisko spokrewnione.

Radca prawy radzi - garść wskazówek - Prawny radcy prawni Katowice
Coraz częstsza jest jednak tendencja do ich ścisłego łączenia. Można jednak również spotkać opinie uznające filozofię prawa za naukę ogólniejszą, zawierającą teorię prawa. Niekiedy też obu pojęć używa się jako synonimów.

Teoria i filozofia prawa wypracowały odmienne podejścia do refleksji teoretycznej nad prawem. Filozofia prawa jest bardziej ogólna i abstrakcyjna. Bada istotę prawa, jego podstawy ontologiczne, założenia epistemologiczne i aksjologiczne. Często ma charakter normatywny, zajmując się prawem takim, jak być powinno. Tradycja filozoficznej refleksji nad prawem sięga starożytności.

Teoria prawa jest nauką znacznie młodszą, związaną bezpośrednio z rozwojem pozytywizmu prawniczego (a więc z końcem XIX wieku). Prawny pozytywizm jest dla teorii prawa punktem wyjścia, jako że jest ona zainteresowana konkretną rzeczywistością prawną, taką jaka została ustanowiona przez prawodawcę (choć badaną na znacznie wyższym poziomie ogólności niż w przypadku nauk dogmatycznoprawnych).

Wyraźne oddzielenie filozofii i teorii prawa jest charakterystyczne szczególnie do krajów postkomunistycznych (choć jest spotykane także w nauce zachodniej). W okresie komunizmu filozofia prawa była odrzucana jako nienaukowa i mająca charakter burżuazyjny. Przeciwstawiano jej "naukową" (tzn. opartą na podstawach marksistowskich) teorię państwa i prawa.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_prawa


Prawo spadkowe w Polsce

Prawo spadkowe ? gałąź prawa cywilnego regulująca przejście praw i obowiązków majątkowych po śmierci ich właściciela. Majątkowe prawa i obowiązki zmarłego z reguły przechodzą na inny podmiot (w szczególności na spadkobierców), a nie wygasają (przykładem uprawnienia wygasającego najpóźniej w chwili śmierci osoby fizycznej jest zgodnie z art. 299 kodeksu cywilnego służebność osobista). Ze względu na przedmiot regulacji przepisy prawa spadkowego mają charakter bezwzględnie obowiązujący (ius cogens).

W Polsce kwestie związane z prawem spadkowym reguluje księga czwarta kodeksu cywilnego ? spadki.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_spadkowe


Prawnik zajmujÄ…cy siÄ™ sprawami spadkowymi

Prawo spadkowe w Polsce jest bardzo proste, ponieważ przyznaje prawo do spadku po rodzicach wszystkim ich dzieciom. Problemy zaczynają się z chwilą, kiedy po jakimś czasie roszczenia spadkowe przedstawia jakieś odnalezione po kilkunastu latach dziecko, albo starsza osoba nie do końca już świadoma swoich czynów przepisze na kogoś swoje mieszkanie, a przez to pozbawi dzieci przysługujących im praw do spadku. Wówczas przysługuje im prawo do wytoczenia rozprawy sądowej przeciw zwykłemu oszustowi, który wykorzystał chorobę starszej osoby. Prawnikiem zajmującym się sprawami spadkowymi może zostać praktycznie każdy prawnik, chociaż najlepiej jest udać się do takiego prawnika, który specjalizuje się wyraźnie w sprawach spadkowych.